بستن
FA EN AR RU FR CHI

کرونا

کرونا


کرونا

 

 

 

 

پیشگیری ومبارزه با ویروس کرونا

رعایت اصول بهداشتی به طور جدی.

کرونا از طریق دهان وارد بدن میشود پس باید راه هایی برای پیشگیری باشد.

* حتی المقدور از رفتن به مکان های عمومی خودداری کنیم به زبان ساده تر هرچه کمتر از منزل خارج شویم. مثلا اگر خودمان یا فرزندمان قصد داشتیم این ماه یا این فصل در کلاس خاصی شرکت کنیم فعلا منصرف شویم.

* وقتی مجبور به رفتن به اماکن عمومی هستیم از خوردن و آشامیدن به شدت خودداری کنیم. بسیار هستند کسانی که در مترو یا اتوبوس مشغول خوردن آن هم با دست هستند. درحالیکه بعد از دست زدن به میله های نگه دارنده که دست بسیاری افراد که مطمئنا بین آنها افراد با بیماری واگیردار هم بوده آلودگی به سطح دست های ما منتقل میشود، اپس صبر کنیم تا به منزل برسیم، کمی گرسنگی بهتر از آلوده شدن به یک بیماری خطرناک هست.

* پول و گوشی موبایل کثیف ترین چیزها. پول به عنوان چیزی که بین تمام افراد کشور در حال دست به دست شدن هست میتواند بزرگترین انتقال دهنده باشد. گوشی موبایلی که بیرون از منزل و با دست های آلوده به پول،مترو، اتوبوس و... آن را لمس میکنیم در جایگاه دوم قرار دارد. این روزها که گوشی جزء جدایی ناپذیر ما هست بهترین کار تهیه ی یک جعبه ی  پد الکلی و تمیز کردن گوشی موبایل با آن است. هر پد یکبار مصرف میباشد و به سادگی از داروخانه ها قابل خریداری ست.

* از خوردن غذا ها و خوراکی های سرد بیرون از منزل خودداری کنیم. سرد به  هرچیزی که فرآیند آتش آن را پخته و ضد عفونی نکرده باشد اطلاق میشود از ساندویچ ژامبون گرفته تا سالاد فصل و سبزی. از قاشق و چنگال شخصی که در کیسه ی نایلونی تمیز همراه برده ایم استفاده کنیم.

* در منزل تمام میوه ها و سبزیجات را طی چند مرحله ضدعفونی و آبکشی نمایید و سپس میل نمایید.

* پیش از خوردن هر نوع خوراکی دستهای خود را با آب و صابون مایع به خوبی بشوییم. استفاده از صابون های قالبی و جامد مشترک امکان شیوع و انتقال ویروس را به همراه دارد و به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

* بعد از بازگشت به منزل ابتدا لباس های پوشیده شده در خارج از منزل را درآورده و در مکانی جدا از لباس های منزل قرار دهیم تا در تماس نباشند. دست ها و پاهای خود را کاملا دو الی سه بار بشوییم، اگر لباس آستین کوتاه داشته ایم هرمقدار از دست را که درتماس با محیط خارج از منزل بوده با آب و صابون بشوییم (در کل دوش گرفتن کامل توصیه میشود) سپس دست ها را با دستمال کاملا تمیز خشک کرده و لباس منزل تن کنیم. دستگاه موبایل خود را با پد الکلی کاملا ضد عفونی کنیم ( تمام قسمت های بیرون آن که قابل لمس هست) پد را دور انداخته و یک بار دیگر دست ها را بشوییم. باز هم پیش از خوردن هر نوع خوراکی دست ها را شسته و با دستمال یکبار مصرف بهداشتی، خشک کنیم.

* در آخر باز هم تاکید میکنیم این بار رعایت نکردن اصول بهداشتی مساوی با آلوده شدن به ویروس کرونا و مرس است.

شما عمل کنید و به اشتراک بگذارید تا همه با هم با رعایت بهداشت بمب خطرناک را خنثی کردیم، شعار ما رعایت بهداشت و شستن دقیق دست ها قبل از خوردن هر چیزی است.

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه

https://student.guilan.ac.ir/documents/721804/0b8bbd92-0dfb-46eb-bac7-2c52c3189c07

https://student.guilan.ac.ir/documents/721804/0628010f-d111-46e6-bcab-de5e3477af72

 

 

آدرس کوتاه :