بستن
FA EN AR RU FR CHI

آشنایی با بیماری گال

آشنایی با بیماری گال


آشنایی با بیماری گال

بیماری گال چیست؟

نوعی بیماری انگلی پوستی است که توسط بندپایی به نام هیره به انسان و حیوانات منتقل می شود. این انگل هنگامی که روی پوست می نشیند پوست را سوراخ کرده و به زیر پوست می رود و پس از گذشت یک ماه از ورود انگل به بدن بیمار کم کم علائمی از قبیل خارش از خود نشان می دهد که نشانه گال است .

راههای انتقال بیماری گال چگونه است؟

انگل (عامل بیماری) از طریق تماس جنسی ، تماس مستقیم پوست (نگه داشتن دست فرد بیمار به مدت طولانی) و تماس فیزیکی نزدیک مثلا" استفاده از وسایل خواب مشترک (لباس، رختخواب و ملافه های آلوده شده) منتقل می شود.

علائم بیماری گال چیست؟

مهمترین علامت خارش شبانه است.  این خارش شدید در بستر گرم و موقع حمام کردن به علت تحریک انگل شدید تر می شود . خارش پوست ممکن است سبب ایجاد زخم و گاهی تورم غدد لنفاوی و تب شود  محل جایگزین انگل بیشتر لای انگشتان ، زیربغل ، اطراف ناخن هاست.

برای پیشگیری از بیماری گال چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

1- رعایت بهداشت فردی : انتقال انگل از طریق تماس مداوم و پوشیدن لباس های آلوده به انگل و خوابیدن در رختخواب فرد مبتلا است بنابراین افراد باید مرتب حمام کنند . از رختخواب یکدیگر استفاده نکنند . و تمام لباس ها و ملافه ها را شسته و در آفتاب خشک کنند . و حتی تشک را نیز در معرض آفتاب قرار بدهند .

2- جوشانیدن : لباسها و ملافه های افراد مبتلا باید با  آب داغ شسته شوند و ترجیحا" لباسهای زیر پس از شستشو اتو کشی شوند.

 

مرکز بهداشت و درمان دانشگاه گیلان